Názory osobností

Imrich Pleidel, architekt / predseda Slovenskej komory architektov

Nie je to CHVALABOHU Grand Zero, ale tu, v tomto mal(ebn)om meste na Dunaji sa tiež čosi stratilo. Ak dožije dom, most či priestor a je nahradený iným, o ktorom nevieme povedať, či by nebolo ix iných lepších, krajších, užitočnejších, keby sa vyberal korektnou súťažou, potom aj malá stopa, pripomienka na čas, miesto a vec má zmysel a význam. Červený trpaslík preto patrí na nábrežie Dunaja, aby nám tak trochu ukazoval akí sme, i akí by sme mohli byť.

Marek Ormandík / výtvarník

Ľubo Mikle je dobrý sochár. Má cit pre "archívne" kovy. Bratislava môže v Červenom Trpaslíkovi získať do verejného priestoru kvalitné dielo. A starí aj noví Bratislavčania si zas prostredníctvom umenia pripomenúť históriu, na ktorú ľahkovážne zabúdajú. Som rozhodne za.

Maroš Schmidt, dizajnér / spoluzakladateľ Slovenského múzea dizajnu

Miznú staré továrne, ktoré boli stavané s fortieľom a štýlom a tvorili unikátnu atmosféru nášho mesta. Ustupujú rýchlo tuhnúcim betónovým centrám. Lesy rúbeme pre lepší spánok bohatých, biznis centrá staviame pre oči chudobných. Nie je mi smutno za starým mostom, ktorý bol dlho mostom červeným. Ignorujem to. Presne tak, ako
ma naučili. Ale aj tak by som si ho občas rád pripomenul, pretože ten most bolo moje detstvo i mladosť. Moje spojenie Petržalčana s civilizovaným mestom.

Martin Valihora, hudobník / organizátor kultúrnych podujatí

Mám rád retro. Medzi prítomnosťou a minulosťou vznikajú väzby, väzby na históriu a našu kultúru. Pre mňa osobne bolo zbúranie PKO a Starého mosta nostalgický moment, preto sa mi páči, že vznikne socha a miesto, cez ktoré sa môžem vracať v spomienkach na Bratislavu.
Ladislav Sabo / akademický sochár

Pamätník Starému mostu bude hmatateľným artefaktom, zachytávajúcim čas pomocou historického vývoja technológie. Práve technické kultúrne pamiatky môžu doplniť prázdne vybielené miesta histórie, ku ktorým sa programovo nepriznávame z ideologických dôvodov. Považujem Starý most za Eiffelovu vežu Bratislavy. Vážme si a zachovávajme naše pamiatky. Dedičmi sme všetci!
Illah van Oijen / kultúrna aktivistka

Bratislavské nábrežie sa viac otvorí ľudom. Na projekte Červený Trpaslík sa mi páči, že je spojený so snahou vytvoriť nový nezávislý kultúrny priestor pri vode, ktorý má potenciál zblížiť mesto a jeho rieku.